Od roku 1999, kedy bol uvedený protipožiarny náter Steelmaster na trh, bol použitý v mnohých významných projektoch v celom svete.
Oceľové konštrukcie pri vystavení vysokým teplotám (požiar) veľmi rýchlo strácajú svoje pôvodné mechanické vlastnosti, t.j. mení sa medza sklzu (napätie, pri ktorom dochádza k plastickej deformácii kovov), modul pružnosti, modul pevnosti. Stratou uvedených charakteristík dochádza k zoslabnutiu oceľovej konštrukcie a následne k jej zrúteniu.
Požiarna odolnosť staticky zaťaženého oceľového prvku je charakterizovaná medzným stavom R, t.j. nosnosťou, ktorú je možné stanoviť z času dosiahnutia kritickej teploty ocele. Pre nechránené oceľové prvky sa požiarna odolnosť pohybuje približne v rozmedzí 5 minút až 20 minút (R5 až R20) pri hodnotách kritickej teploty od 350°C do 750 °C.
Pri navrhovaní požiarnej odolnosti sa berú do úvahy mnohé faktory stavby, okrem iných aj čas, potrebný na plnohodnotný zásah požiarnikov s cieľom záchrany ľudských životov a zabráneniu škôd na majetku. Preto je nevyhnutné dodatočne chrániť oceľové konštrukcie pred účinkami požiaru.
Napeňovací protipožiarny náter radu Steelmaster
Protipožiarne nátery radu Steelmaster sú vzhľadovo identické s protikoróznymi náterovými systémami. Na rozdiel od protikorózneho náterového systému, dochádza pri požiari u protipožiarneho náterového systému k chemickej aktivácii protipožiarneho náteru, ktorý vplyvom tepla výrazne zväčšuje svoj objem, vytvára izolačnú vrstvu a izoluje tak oceľový prvok proti prehriatiu.
Certifikovaný základný a vrchný náter pre protipožiarny náter Steelmaster 60SB:
Základný náter Muki EPS – hrúbka 20um suchej vrstvy
Protipožiarny náter Steelmaster 60SB – hrúbky v zmysle dimenzačných tabuliek vydaných ETA-013/1035
Vrchný uzatvárací náter Pilot ACR (1K AY) – hrúbka 60um suchej vrstvy
alebo
Vrchný uzatvárací náter Hardtop XP (2K PUR) – hrúbka 60um suchej vrstvy
Protipožiarny náterový systém JOTUN po tepelnom zaťažení ohňom
Vrchný náter vplyvom tepla zhorel a umožnil tak plnú funkciu protipožiarneho náteru. Základný náter vytvoril vynikajúcu kotviacu vrstvu pre protipožiarny náter.
Priame porovnanie protipožiarneho náterového systému PRED a PO zaťažení ohňom:
Kompletný protipožiarny náterový systém | Protipožiarny náter pred a po tepelnej námahe |
Oceľové konštrukcie tepelne namáhané v peci pri 1000 st. C | Protipožiarny náterový systém po tepelnom zaťažení |
Vodou riediteľné:
Rozpúšťadlové:
A.Stupeň protipožiarnej ochrany R vyjadrený v minútach .
R je definovaný v projektovej dokumentácii stavby a/alebo v projekte protipožiarnej bezpečnosti stavby. Certifikovaná protipožiarna odolnosť Steelmaster 60SB je R30, R45, R60 a R90 minút.
B.Prierezový súčiniteľ
Rýchlosť ohrevu prvku určuje čas dosiahnutia jeho špecifickej zlomovej teploty. Rýchlosť ohrevu každého oceľového prvku je závislá od jeho rozmerov. Široké a tenké oceľové prvky sa prehrievajú omnoho rýchlejšie ako úzke a hrubé prvky.
Prierezový súčiniteľ je definovaný ako podiel obvodu oceľovej konštrukcie vystavenej ohňu a prierezu danej oceľovej konštrukcie. Udáva rýchlosť nárastu teploty oceľovej konštrukcie. Čím je prierezový súčiniteľ vyšší, tým sa rýchlejšie prehrieva daná oceľová konštrukcia.
Pri výpočte prierezového súčiniteľa je potrebné zohľadniť počet strán oceľovej konštrukcie vystavenej požiaru. Rozoznávame tieto hlavné typy
1 - Oceľová konštrukcia vystavená požiaru zo štyroch strán
2 - Oceľová konštrukcia vystavená požiaru z troch strán – pásnica priložená k betónu
3 - Oceľová konštrukcia vystavená požiaru z troch strán – časť oceľovej konštrukcie je zabudovaná v betóne